Wydarzenia

Dzielnicowi kontrolują pustostany

Data publikacji 17.01.2025

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także będących pod wpływem alkoholu. Każdego dnia dzielnicowi kontrolują miejsca, w których mogą gromadzić się osoby narażone na wychłodzenie. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone. Reagujmy!

Dzielnicowi niemal każdego dnia kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice, ogródki działkowe oraz inne miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Informują o adresach noclegowni. Głównym celem działań jest troska o los osób bez dachu nad głową, a także namawianie ich do skorzystania z pomocy oferowanej przez różne ośrodki i instytucje. 

Okres zimowy jest czasem, kiedy nie tylko ludzie bezdomni narażeni są na wychłodzenie organizmu. Problem ten dotyczy również osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i zamieszkujących samotnie.

Przypominamy, że na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego znajdziemy informacje o pomocy dla osób bezdomnych. Dzwoniąc na bezpłatną infolinię 987 można uzyskać informacje o wolnych miejscach noclegowych w placówkach dla osób bezdomnych. Strona internetowa z infromacjami Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego .   

Prosimy wszystkich o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek, albo brak schronienia nie mogą o siebie zadbać. Nasze zainteresowanie powinny wzbudzić osoby śpiące na ławkach w parkach czy przystankach autobusowych, zwłaszcza gdy robi się zimno i zapada zmierzch.  Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. I Ty możesz pomóc! Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa 

Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Powrót na górę strony